PŘÍBĚHY BEZPRÁVÍ - Z MÍSTA, KDE ŽIJEME

Na začátku roku 2014 jsme se jako jedna ze 14 škol zapojili do 4. ročníku Příběhů bezpráví - z místa, kde žijeme. Naši deváťáci pátrali po osudech lidí, do jejichž života zasáhl komunistický režim. 

Úvodní společný seminář pro všechny týmy se uskutečnil 20.-21.března 2014 v Praze.

Zapojené školy v roce 2014:

 • Základní škola Malešov
 • Gy a SOS V. Šmejkala Ústí nad Labem
 • Základní škola Tišnov, Smíškova 840
 • Základní škola Olomouc, Stupkova 16
 • Základní škola Ostrava-Hrabová, Paskovská 46
 • Gymnázium Pardubice, Dašická 1038
 • TRIVIS SŠV Karlovy Vary s.r.o
 • Základní škola Litomyšl, Zámecká 496
 • Gymnázium Svitavy
 • ZŠ Karlovy Vary, Konečná 25
 • Gymnázium, Pardubice, Mozartova 449
 • Gymnázium, Olomouc - Hejčín
 • ZŠ UNESCO Uherské Hradiště 

Náš školní tým tvoří žákyně 9.A, a to:

Nelly Davidová, Kristýna Gvoždíková a Tereza Pavlišová.

Patronem je Štěpánka Šťastná.

Budeme zpracovávat životní osudy pana Zdeňka Mandrholce, který k nám do školy chodí již několik let na listopadové filmové projekce Příběhů bezpráví. Zároveň povedeme rozhovory s panem Jaroslavem Humlem, který strávil několik let ve věznici na Borech, v Leopoldově i Horním Slavkově. A možná se nám podaří najít i další zajímavé lidi.

ZAČALI JSME S ROZHOVORY

Naším prvním pamětníkem je pan Jaroslav Huml. V pátek přišel k nám do školy se svojí manželkou Jaroslavou. Připravili jsme si foťák i záznam a povídání začalo. Nejdřív jsme se tak trošku oťákávali, potom už rozhovor probíhal přirozeně a hezky. Dozvěděli jsme se spoustu věcí o životě manželů i o věznění pana Humla nejen v Horním Slavkově. Až vše zpracujeme, budeme jeho příběh prezentovat v Praze na společném semináři. 

 

DO JÁCHYMOVA NA VÝSTAVU

V pátek 14.3.2014 jsme se rozjeli do Jáchymova. V Královské mincovně je totiž výstava Koncentrační tábory uranových dolů na Jáchymovsku 1949 - 1961.A začali jsme studovat...

NASLOUCHAT JE DŮLEŽITÉ...

Začali jsme s rozhovory. Nejdřív jsme požádali pana Jaroslava Humla. Přišel k nám do školy několikrát společně s manželkou. Jak jsme se záhy dozvěděli, ani ona to neměla v životě jednoduché.

Několik fotek z natáčení 19.2.2014.

 
 
Další rozhovor jsme vedli s panem Zdeňkem Mandrholcem. I ten nám měl co říci a my naslouchali se zatajeným dechem...
 

ÚVODNÍ WORKSHOP V PRAZE

 A bylo to tady. Praha - vila Grébovka a dvoudenní úvodní workshop s ostatními týmy z celé ČR. Těšili jsme se a zároveň jsme měli obavy, zda to zvládneme... Ale dali jsme to! :o)

NA MÍSTO (ZLO)ČINU

Vždy je dobré podívat se na místa, o kterých se dozvídáte jen z vyprávění. I my jsme se společně s historickým kroužkem vydali na naučnou stezku Jáchymovské peklo, abychom se podívali na místa, která nám už z vyprávění naháněla hrůzu...

Navštívili jsme Štolu č.1...

 

Tyto dveře oddělovaly vězně od svobody. Nebyly jediné...

Od štoly jsme se vydali na lágr Svornost. Nejdřív jsme ale museli zdolat Mathausenské schodiště... Dnes je zarostlé a dobře "utajené" v okolní krajině.

V těchto místech vedlo více než 260 schodů do tábora Svornost, kudy se vězni po těžké práci v dole vraceli na baráky. Chodili tudy i pro pitnou vodu, která v táboře nebyla. Nám to tedy stačilo vyjít jednou...

Na tábor Svornost upozorňuje jen cedule. Vše bylo srovnáno se zemí a kdo neví, rozhodně v tomto terénu nic nepozná...

Protože kolem trasy NS Jáchymovské peklo probíhaly úpravy vozovky, rozhodli jsme se, že to vezmeme tak trochu po svém. Vydali jsme se tedy pozpátku - přes Nové Město nad Jáchymovem na tábor Rovnost. Toto místo nás dostalo asi nejvíc. Na tábor upozorňuje cedule a kolem jsou rozeseté rekreační!!! chaty. Místo, na kterém bychom se rozhodně nerekreovali...

Tzv. Palečkův hrad - je zchátralý, ale i tak je němou připomínkou sadistického velitele Albína Dvořáka, kterému neřekli jinak naž Paleček, protože byl malý...

Zbytky provozní budovy...

 

Těžební věž už dávno rozebrali, ale těžební jáma je zakryta plechovou ohradou a mohutnou mříží.

Dnes je toto území zastavěno rekreačními chatami. Zajímalo by nás, jak se tam těm lidem líbí? Na nás to působilo dost ponuře...

Začalo pršet a tak jsme rychle pokračovali dál. Naše poslední zastavení bylo u mohyly na místech táborů Eliáš I. a Eliáš II. Kříž zde připomíná vězněné skauty a skautky.

Od kříže jsme se vrátili zpátky do Jáchymova. Ještě jsme si prohlédli před kostelem sv. Jáchyma tzv. Jáchymovské kameny, které připomínají jednotlivé tábory. Domů jsme se vraceli se smíšenými pocity. Na každého z nás tato místa hluboce zapůsobila.

25. JÁCHYMOVSKÉ PEKLO

 Je pátek 23.5.2014 a my jsme se vydali společně s pamětníky na Jáchymovské peklo. Nastupujeme do autobusu a odjíždíme do Horního Slavkova na hřbitov, kde bude probíhat kladení květin k památníku. Akci organizuje paní Vlasta Preislerová, předsedkyně karlovarské pobočky Konfederace politických vězňů. Z Karlových Varů odjíždějí dva autobusy, na hřbitově v Horním Slavkově už jsou další hosté.

Z Horního Slavkova přejíždíme do Ostrova - Dolního Žďáru k Věži smrti. Tam už je také připraven pietní akt...

V hale Věže smrti byla potom připravena výstava 100 Československých legionářů a Diktatura versus naděje. 

Poslední zastávkou byl klášterní areál v Ostrově a pokračování výstavy.